Da li je tetoviranje bezbedno?
Ukoliko idete u profesionalni tattoo studio, ne postoji razlog za brigu.
Profesionalni studio podrazumeva korišćenje i rukovanje adekvatnom opremom za tetoviranje. U poslednjih 10 godina, tetoviranje je veoma napredovalo i postalo veoma bezbedno. Pre nekoliko decenija postojala je zabrinutost zbog dobijanja hepatitisa C od tetovaža, ali to je nešto čega su svi profesionalci danas veoma svesni.
Danas se podrazumeva da se za svakog klijenta koriste nove igle i ne postoje šanse da se zarazite krvlju. Većina umetnika će pred vama otpakovati igle a nakon završetka ih adekvatno odložiti u otpad. Svakako se možete informisati pre samog tetoviranja sa vašim majstorom.
Ipak je bitno da budete svesni određenih rizika. Tetovaže probijaju kožu pa je moguća infekcija kože ili druge komplikacije (kao i kod drugih rana). Moguće su i alergijske reakcije. Alergija na boje, posebno crvene, zelene, žute i plave. Kako je napredovala kompletna industrija tetoviranja, tako su napredovale i boje pa je i šansa za bilo kakvim komplikacijama zaista minimalna.
Da li je tačno da crveno mastilo izaziva alergijsku reakciju?
Kao što smo rekli, u zavisnosti od osobe, bilo koja boja može izazvati reakciju, mada je to veoma retko. Uglavnom se pretpostavlja da su tople boje, poput crvene, češće odgovorne za alergijske reakcije.Ako ste zabrinuti zbog svoje reakcije na boju, najbolje je da počnete sa malom tetovažom i odatle procenite reakciju svog tela.
Svakako je bitno da pratite instrukcije vašeg majstora, vezane za održavanje tetovaže nakon završenog termina. Higijena prilikom tetoviranja i u procesu zarastanja je svakako neophodna. Ukoliko primetite bilo kakve nepravilnosti, najbolje je da se odmah javite dermatologu, a on će vam dati dalje upute za negu vaše tetovaže.
Šta ako se moja tetovaža zarazi ili inficira?
Ako se pridržavate svih saveta o adekvatnom održavanju, šanse da se vaša tetovaža zarazi su veoma male. Međutim, ako sumnjate da je vaša tetovaža zaražena, prvo stupite u kontakt sa svojim umetnikom jer oni imaju mnogo iskustva sa ovakvim stvarima i moći će da razlikuju stvarnu infekciju od normalnog zarastanja.
Ako umetnik potvrdi vaše sumnje, vreme je da kontaktirate dermatologa.
Postoje razne antibiotske kreme. Važno je da zaraženu kožu održavate suvom i čistom, tako da izbegavajte da se tetovaža pokvasi dok antibakterijski lekovi rade svoje.
Pročitaj i tekst o održavanju tetovaže nakon završenog termina.